PAJĘCZYNA INFORMACYJNA

ObrazekSynonimem dzisiejszej nowoczesności są elektroniczne środki do przesyłania, zapisywania i przetwarzania informacji. Dzisiaj najbardziej poszukiwanym towarem jest informacja, a współczesność określana jest mianem cywilizacji informacyjno-informatycznej, erą komputerów i sieci komputerowych. W ciągu ostatnich 15 lat, sieci LAN z poziomu technologii eksperymentalnych stały się wiodącym narzędziem biznesu na całym świecie. Musiały zatem trafić do szkół, zarówno w aspekcie narzędzia edukacji jak i edukacji samej w sobie. Dlatego warto przyjrzeć się pajęczynie informacyjnej od strony zagadnień technicznych, traktując zrozumienie tego zagadnienia jako bazę do dalszej pracy.

ObrazekSieci LAN są bardzo szybkim systemem zaprojektowanym w celu łączenia komputerów oraz innych urządzeń przetwarzania danych w całość. Zasięg terytorialny takiego połączenia to przykładowo pojedyncze pomieszczenie biurowe, piętro lub cały budynek. Aby zwiększyć ich zasięg sieci LAN połączyć ze sobą. Stały się one popularne ze względu na swoje cechy, które umożliwiają współdzielenie zasobów komputerowych, urządzeń peryferyjnych - drukarek, pamięci masowych, aplikacji, oraz co najważniejsze, informacji, które są potrzebne ludziom do ich pracy.

ObrazekPrzed erą sieci lokalnych, pojedyncze komputery były izolowane od siebie oraz ograniczone tylko do swoich indywidualnych możliwości. Przez połączenie tych komputerów w sieć, ich przydatność oraz efektywność wzrosły ogromnie. Ale sieć LAN ze swej natury jest siecią lokalną, ograniczoną do niewielkiej powierzchni tak jak budynek czy nawet pojedyncze piętro. Aby zdać sobie sprawę z prawdziwej potęgi sieci, można łączyć pojedyncze sieci razem. Taka wielka sieć może łączyć wszystkich pracowników firmy oraz zasoby elektroniczne, niezależnie od tego gdzie geograficznie one się znajdują.

ObrazekDzisiejsze sieci lokalne (LAN) oraz sieci intranetowe są potężnym narzędziem, łatwym w obsłudze dla użytkownika końcowego. Jednak taka sieć zawiera wiele skomplikowanych technologii, które muszą ze sobą współpracować. Żeby sieć naprawdę była w pełni wykorzystana, musi być tak zaprojektowana, aby sprostać wszelkim cechom oraz wymaganiom użytkowników, niezależnie czy indywidualnych, czy też pracowników szkoły. Budowanie sieci jest wybieraniem odpowiednich komponentów oraz łączenia ich razem.

ObrazekO ile w latach ubiegłych mówiło się o komputerze jako środku dydaktycznym, wykorzystywanym w procesie nauczania, to obecnie pojęcie "komputer" należy rozszerzyć na termin "sieci komputerowe". Komputery zaczęły pracować grupowo, korzystać ze wspólnych zasobów - powstały sieci komputerowe i to nie tylko lokalne, ale i rozproszone, obejmujące swym zasięgiem miasto, kraj, kontynenty. W procesie nauczania środkiem dydaktycznym staje się więc sieć komputerowa, która przekazuje odbiorcom - nauczycielom i uczniom, określone informacje czyli komunikaty poprzez słowa, obrazy i dźwięki, a także umożliwia im wykonywanie określonych czynności intelektualnych i manualnych. Uzasadnione wydaje się teraz pytanie: jak praktycznie wykorzystać sieć w procesie kształcenia?

ObrazekW szkole komputery łączy się w sieć lokalną LAN, którą następnie podłącza się do Internetu, określanego mianem "sieć wszystkich sieci". Może to być sieć z serwerem dedykowanym (Novell Netware, Windows NT Serwer) lub bezserwerowa (peer to peer). Szczególnie sieć oparta o dobrej jakości serwer, jak ma to miejsce w wypadku programów rządowych bądź to unijnych np.: "komputer w każdej gminie", "komputer w każdej szkole", jest polecana do pracowni szkolnej ze względu na prostotę obsługi, funkcjonalność i niewielki koszt instalacji.

ObrazekNie ulega wątpliwości, że grupa uczniów ma znacznie lepsze warunki pracy, działając w sieci niż na odrębnych stanowiskach komputerowych. Zalety sieci LAN widać już w tak prozaicznej sytuacji, jak współdzielenie jednej drukarki przez kilku użytkowników. Okaże się również, że sprawność procesu dydaktycznego wzrośnie, jeśli nauczyciel w edukacji zastosuje sieć komputerową a także jej pochodne, takie jak powstała technologia ISDN czyli sieć cyfrowa z integracją usług. ISDN nazywana infostradą multimedialną umożliwia integrację wielu rozmaitych usług telekomunikacyjnych, zapewniając przesyłanie nie tylko dźwięku wysokiej jakości, ale i obrazu oraz danych cyfrowych pochodzących zarówno z komputerów, jak i urządzeń pomiarowych czy systemów alarmowych.Powrót do spisu treści